Ošetření stromu zdarma! ve Svobodě nad Úpou.

Napsali o nás v Krkonošském deníku 1.6.2016

Více než 100 let starý javor, který roste u sokolovny ve Svobodě nad Úpou, čekal ve středu dopoledne odborný zásah. Šetrnou stromolezeckou technikou ho ošetřili certifikovaní arboristé.

Datel. Tak říkají odborníkovi na tuto problematiku, Lukáši Neklanovi z Vrchlabí. Svým lezením na stromy datla trochu připomíná. Za jeho působením však zůstávají ozdravěné stromy. Srdcová záležitost člověka, který žije v Krkonoších více než patnáct roků. Na svobodský javor si přivezl pomocníka, kolegu z Prahy. Už jen příprava byla od rána skutečně důkladná. Prostranství museli odborníci oplotit bezpečnostní páskou, dostat do patřičných výšek stromu lana a pak se po nich vyšplhat do korun stoletého stařečka. Ten, ačkoliv vyniká svou mohutností a krásou, už potřeboval trochu takříkajíc pročesat. „Musíme zredukovat některé větve a jednu zlomenou zkrátit, aby byl strom bezpečný pro okolí,“ popisovali arboristé. Jejich počínání sledovaly se zájmem děti z místní školy. „Náš dnešní zásah má i preventivní charakter, aby lidé věděli, jak se k tak vzácným stromům chovat a neohrožovat jejich další růst v krajině,“ poznamenal Lukáš Neklan.

Projekt ukázkového ošetřování stromů nazvaný Zdravé stromy pro zítřek již sedmým rokem pořádá Nadace Partnerství, Společnost pro zahradní a krajinářskou tvorbu a Mendelova univerzita. Aby byl javor bezpečný pro okolí, přihlásili ho Svobodští do projektu. „Odborná komise javor zařadila mezi třináct stromů, které v rámci projektu získávají odborné ošetření bezplatně., připomněla koordinátorka projektu Hana Zuchnická z Nadace Partnerství.
Posouzení stavu stromu provedli na podzim odborníci z Mendelovy univerzity v Brně ve spolupráci se studenty a doporučili další postup. „Javor nyní ošetřil kvalifikovaný pracovník s certifikátem pro ošetřování stromů European Tree Worker. Na rozdíl od laiků mají stromolezci s tímto certifikátem potřebné znalosti o dřevinách, jejich vývoji, chorobách, řezech i vázání korun,“ vysvětlila Šárka Weberová ze Společnosti pro zahradní a krajinářskou tvorbu, která certifikované arboristy sdružuje.

„Ozdravný zásah samozřejmě vítáme. Je tam sokolovna, velký pohyb lidí, Bylo nám doporučeno, abychom využili této nadační nabídky,“ kvitoval starosta Jiří Špetla.

Autor: Jana Mudrová
Zdroj: http://krkonossky.denik.cz/zpravy_region/kdyz-se-leci-stary-strom-padaji-i-trisky-20160601.html

Foto: Michal Fanta a Lukáš Neklan